Polscy i zagraniczni bukmacherzy

Polscy i zagraniczni bukmacherzy – podobieństwa i różnice

W Polsce na podstawie licencji Ministra finansów działa blisko 20 operatorów zakładów sportowych. Większość posiada swoje serwisy online, nieliczni również przyjmują klientów w kolekturach stacjonarnych (na przykład PZBuk). Kilku operatorów pozyskało licencję i nie rozpoczęło jeszcze działalności – zapewne uczynią to w najbliższych miesiącach. Niektórzy, jak choćby Noblebet, już zakończyli działalność.

Polscy i zagraniczni bukmacherzy

Na tym jednak oferta rynkowa się nie kończy. Polscy miłośnicy obstawiania wydarzeń sportowych mogą korzystać także z kilkuset zagranicznych serwisów bukmacherskich, które akceptują graczy znad Wisły. 

Renomowane domy bukmacherskie online blokują połączenia z polskiego adresu IP, co jest wynikiem restrykcyjnej ustawy hazardowej w Polsce penalizującej graczy korzystających z zagranicznych buków jak i samych operatorów. Nie zmienia to jednak faktu, iż większość zagranicznych operatorów niespecjalnie się tym przejmuje: Polacy mogą bez przeszkód korzystać z profesjonalnie przygotowanych w języku polskim wersji serwisów hazardowych. Zobaczmy, jakie podobieństwa i różnice są pomiędzy polskimi a zagranicznymi bukami.

Czy warto ponieść ryzyko?

Choć składanie zakładu u zagranicznego buka jest dla gracza ryzykowne, potencjalne kary finansowe nie odstraszają graczy. Co ich zatem przyciąga do buków offshore, skoro – przynajmniej w teorii – na polskim rynku panuje zdrowa konkurencja? Najczęściej spotykanym argumentem padającym z ust graczy stawiających u zagranicznych buków jest możliwość gry bez podatku. Polscy bukmacherzy odprowadzają 10% od każdego zakładu oraz dodatkowo 12% w przypadku wygranej wynoszącej ponad 2 280 PLN. 

Gra u zagranicznego buka nie wiąże się z potrąceniem całkiem sporej kwoty. Dodatkowo większość zagranicznych operatorów akceptuje kryptowaluty, które pozwalają praktycznie anonimowo wpłacać depozyty i wypłacać wygrane – ryzyko wpadki i nakrycia przez służby celno-skarbowe jest więc minimalne.

Wśród zalet gry u zagranicznych bukmacherów gracze wymieniają także lepsze kursy na wiele wydarzeń, zwłaszcza e-sportów i tych bardziej egzotycznych dyscyplin bądź lig, większą ofertę zakładów specjalnych, dodatkowe transmisje wideo, całodobowa obsługę klienta (żadem polski buk nie oferuje wsparcia 24/7). Dodatkowym atutem są wyższe bonusy, turnieje i przejrzyste programy VIP (które u wszystkich polskich operatorów mają dość enigmatyczną formułę).

Wady? Tych też jest trochę. Większość buków z licencjami Malty czy Curacao po uzyskaniu większej wygranej przez gracza najczęściej blokuje mu konto, albo nakłada limity wypłat/wygranych. Gramy więc u nich „do pierwszej wypłaty”. W Polsce każdy bukmacher z płatnością BLIK pozwala szybko zdeponować i wypłacić kasę. Na wypłatę u zagranicznego buka musimy jednak poczekać do 3 dni.

Podobieństwa i różnice – podsumowanie

  • Oferowanie zakładów sportowych na różne dyscypliny, ligi i wydarzenia sportowe na całym świecie.
  • Dostęp do zakładów na żywo, które umożliwiają obstawianie meczów w czasie rzeczywistym.
  • Możliwość korzystania z różnych rodzajów zakładów, takich jak zakłady akumulowane, pojedyncze, systemowe, na wynik meczu, ilość bramek itp.
  • Ciekawe bonusy powitalne, promocje i programy lojalnościowych dla graczy.
  • Poradniki dla początkujących.
  • Dostępność różnych metod płatności, takich jak karty kredytowe, portfele elektroniczne i przelewy bankowe.

Różnice między polskimi i zagranicznymi bukmacherami są jednak dość spore. Obejmują one między innymi:

  • Polscy bukmacherzy muszą działać na podstawie polskiej licencji, co oznacza, że ​​muszą przestrzegać określonych przepisów i ograniczeń w zakresie oferowanych usług.
  • Zagraniczni bukmacherzy działają zwykle na podstawie przepisów obcych jurysdykcji.
  • Zagraniczni bukmacherzy oferują często szerszą gamę dyscyplin sportowych oraz większą liczbę opcji zakładów niż polscy bukmacherzy.
  • Polskie przepisy ograniczają zakłady na zdarzenia związane z polskimi drużynami i zawodnikami oraz zakłady na zdarzenia polityczne i kulturalne, czego zagraniczni bukmacherzy nie muszą przestrzegać.
  • Zagraniczni bukmacherzy oferują zazwyczaj lepsze kursy i oferty specjalne dla graczy niż polscy bukmacherzy.
  • Polscy bukmacherzy oferują polskojęzyczną pomoc w ograniczonym zakresie, podczas gdy zagraniczni bukmacherzy oferują obsługę klienta 24/7 w różnych językach, ale nie zawsze w języku polskim.
  • Korzystanie z zagranicznych bukmacherów może wiązać się z niepewnością co do bezpieczeństwa i uczciwości oferowanych usług, ponieważ nie podlegają one polskim regulacjom i nadzorowi.